петък, 8 март 2013 г.

Жена с главно "Ж"

Пак закъснях. Не съм чула алармата на часовника. Още сънена намъквам бързо дънки, риза и шал, изпивам всекидневната доза лекарства и излитам. Спирам на първата бенциностанция- горивото е на нула. Връхлитам при касиерката, плащам, поздравявам с празника и след 3 секунди съм отново в колата. Мамка му, снощи измих колата, а бензиджията решил да ми измие предното стъкло, защото му се видяло мръсно, само го е замазал и почти нищо не виждам,а чистачките още повече го зацапаха. Рано сутринта няма много трафик и имам време, шофирайки, да си наредя програмата. Предиобяд- ясно, в болницата с поредната терапия. Най-лошото на терапията е чакането, поне ще свърша малко служебна работа по телефона, за да си спестя ходенето в офиса. След това- в първия супермаркет за френско вино, френски сирена, орехово олио, риба. Днес е 8-ми март, но ще изненадам домашните в къщи с изискани блюда- източник - книгата "Обяд в Париж" на Елизабет Бард- увлекателен любовен разказ, изпъстрен с чудесни и лесни рецепти (вече съм направила някои). Само следобяд много да не ми се спи, че терапията е такава (как можа да се падне точно Днес?). Стигнах почти навреме- редицата вече беше голяма. Идва моят ред, поздравявам лаборантките с празника- в началото на работния ден, а вече са изнервени. Започват вече да се усмихват и за миг забравят за работата си. Всички сме изнервени, защото има много хора,  а бумащината и бюрокрацията са с отчайващи размери. Прави ми впечатление възрастна двойка- той на 76 години, и тя горе-долу на толкова, покуцвайки след него с патерицата. В случая той е болния, а тя- стожера, нагърбил се с отглеждането на едно възрастно дете- държи го за ръка, гали я и му говори нежно. При нужда отива за картона, реди при доктора, взима му изследванията, вади от чантата си сандвич, увит във весник и му настоява да го изяде като на малко дете, докато той през цялото време чете вестник. Подарил й е за празника зюмбюл в целофан и тя си го стиска.Сладури са. Замислих се. Идва време и децата поемат по своя път, понякога остават покрай нас, а друг път- на другия край на света. Истинската връзка и истинската любов не се ли появава точно тогава, когато децата са се отделили, единият партньор е грохнал от старостта  или е с разклатено здраве, нужните средства за лекарства понякога надвишават половината му пенсия, няма я младежката енергия и няма кауза, за която да се бори, живее ден за ден, а другият се грижи за него най-всеотдайно, все едно човекът до него е най- голямото му богатство, което има. Какво ли ще стане един ден с нея, ако той си отиде или обратното. Как ще преживеят този обрат на съдбата? Ужас....Какви са тези мисли днес!!!
 Наближава обяд, а още съм там. Телефонът започва да звъни не само за поздравления за празника. Графикът ми за утре вече е пълен, нищо че е събота (поредната работна събота). Има създадена добра организация и сестрите са като навити на пружина като войници. Поздравявам ги с празника, нямат много време да ми отговорят със същото, но са много мили. Идва шефа на болницата- нов е от няколко дни и поздравява всяка една сестра  лично.Поднася им лично цветя. Това ги прави още по-всеотдайни и мили и хвърчат като пчелички. Днес се работи без напрежение, скандали или разправии. Доволна съм, че не успяха да съсипят празника ми. Летя със 100 км/ч към къщи на другия край на София. Спи ми се от лекарствата. Спирам в кварталния супермаркет- френско сирене, плодове, риба, готово тирамису,  българско вино (мамка му тук не продавали френско)- всичко е по план. Вече започва  много да ми се спи. Плащам и касиерката ми подаравя карамфил- днес по случай празника в магазина подаряват карамфили на всички дами. Усмихвам се. Имам истинско празнично настроение и ще простя, че нямат френско вино. Единственото нещо, което искам точно в този момент е да спя. Но ще трябва да подготвя и вечерята. В къщи ме чака  малка цветна саксия с нарциси.Обожавам ги.  Не се стърпявам, преминавам на бързо през Скайпа и Фейса да поздравя приятелки. Веднага попадам на Мария, грабна ме снимката от статията и самата Жена. И самата кратка историйка как жената цепи сама дърва, а покрай нея малкото й дете. Дали има кой да й каже, че е красива, че я обича, да й подари зюмбюл в целофанче или откъснат цвят иглика от близата поляна. Имам приятелка, която всяка година повтаря на мъжа си, че тя не  е която и да е и не може да й се подаряват някакви си измислени букетчета с целофанчета, а огромен букет рози- най-добре 100 на брой и червени. За нея това е любовта. И за Св.Валентин също, а рождения ден само ако го забрави.......

На всички истински и всеотдайни Жени- Честит 8-ми март! Мили жени, бъдете себе си, мили и всеотдайни, но напомняйте и на мъжете покрай вас, че заслужавате дори едно малко откъснато кокиче или цветенце в целофан.
Снимка: Wohnideen

сряда, 2 януари 2013 г.

За края и началото....

 Честита Нова Година!
Не съм от хората, които в края на годината си правят равносметка на отминаващата и планове за следващата. Защото не е нужно да идва края на годината или края на света, за да си правиш равносметка. Правя си я правя всеки ден,седмица, месец. Както и плановете. Но за отминалата с радост мога да споделя:
1. че засега се справям успешно със застигналите ме здравословни проблеми (нали здравето е на първо място- разбираш го, когато сериозно се разклати:)
2. че за сега се справям успешно с двама върли тинейджъри, които имат своето мнение за всичко по всяко време и на всяко място. Добри са децата и се справят чудесно в училище (което ние, майките, винаги искаме)
3. че се справям засега успешно и с ролята на мъжко момиче
4.че открих различни хобита, благодарение на моите колеги- блогъри. Благодаря на Тони, че ме включи в проекта "Предай нататък", както и че ме запали по правенето на картички, както и на Руми, за нейните прекрасни снимки и лесни идейки за декорации.
5. че съм спряла да си обещавам неща, които да започна "утре" или нямам намерение на направя
6. че съм спряла да оставям несвършената работа "за утре"
7. че не ме плашат никакви бюрократични, технократични и всякакъв подобен род пречки, нито земетресения
8. и най- накрая, но най- важното- установих, че все повече вярвам в себе си. За всичко.

Какво не успях да направя?
1. да съм редовно пишеща тук.
2. изоставих проекта 365, който започнах точно преди година,поради технически причини (е, намерих си оправдание)
3. да направя околоевропейско пътешествие.

За сега не си ги обещавам за 2013 година. Просто вярвам, че ще ги направя (е, поне част от тях:).

И най- накрая:
Пожелавам си една  по-ползотворна, здрава и спокойна 2013 година, изпълнена с вдъхновения и впечатления, но малко по-скучна от 2014 година.
Пожелавам същото и на вас!

неделя, 26 август 2012 г.

Moleskine@

Отдавна го чаках..... Пресмятах седмиците, чудех се къде е и когато онази вечер получих e-mail, че е моя ред, вече нямах търпение!
 В главата си имах няколко идеи за техниката, цветовете, най-общо изгледа, бях започнала да подготвям предварително материали, но.... Винаги има едно "но"- правиш едни планове , а на края резултата е съвсем различен:) Първо мислех да е в синьо, онова хубаво наситено синьо като на Ками, но като видях, че ме е изпреварила:) с цвета, реших да е декупаж, но накрая стана нещо различно. Цялата идея дойде от надписа върху една тениска на Esprit, която си купих миналата година. Реших, че е много подходяща  за този проект и така се получи това:






Вие ще кажете дали ви харесва. Приемам всяка конструктивна критика, така че не ми спестявайте нищо:)
Благодаря на Тони за този проект "Предай нататък". Искам да видя целия проект в готов вид. До тук страничките са страхотни. Ако знаете на живо колко са чудесни:)

Хубав уикенд!