неделя, 8 декември 2013 г.

Коледни венци и една рецепта...

Всяка година купувам нова коледна украса. Тази година реших повечето неща да направя сама.
Няколко пъти съм била по това време на годината в северноевропейски страни и ми е правило впечатление, че на всяка врата и прозорец има закачени коледни венци  и украси, които създават много празнично настроение, дори и в местенца, далеч от огромните и разкошно украсени витрини на магазини и офиси или уличната украса. Вярно е, че коледния венец е католически ритуал в дните преди Коледа, наречени "Адвент", но пък създава такова празнично настроение.... Тази година избрах да направя по-нестардантен коледен венец, но внасящ невероятен уют у дома.

Нуждаете се от прежда, игли за плетене (моите са № 7). Изплитате правоъгълник с ширина 16 см (при моята прежда това са 20 бода) и дължина 1,00 м. Необходими са още няколко клонки от леска и канап, с помощта на който увивате клонките на венец. За да изравня дебелината на венеца, допълнително го увивам в домакинско фолио за свежо съхранение, така че там, където е по-тънък венеца- напластявам повече фолио. целта е да се получи равномерно дебел венец. След това увиваме около обръча изплетения правоъгълник и стърчащите крайчета внимателно пришиваме. Украсявате по ваш избор. Прикрепила съм шишарките и плодчетата шипки с топъл силикон.


 В тон с венеца и една рецепта.

В менюто ми отдавна не присъстват колбаси, особено кренвирши. Но тази рецепта е много вкусна- бутер тесто, нещо за намазване и кренвирши- идеален хот-дог .


Необходими продукти:

1/2 пакет бутер тесто
18 бр. малки вурсчета- аз използвах "Мини кренвирши" на Тандем (20 бр. опаковка)

За намазване преди завиване на хот-догчето:

дижонска горчица
маслинова паста

Може да добавите лютеница, песто или друго, което ви харесва.

За намазване преди печене:

1 разбит жълтък
белен сусам

Няма нищо сложно.  Както се сещате- нарязваме бутертестото на ленти с ширина по-малка от тази на кренвирша (при мен- 3,50 см).Междувременно сме загряли фурната на 200 градуса. Поставяме с върха на лъжичка/виличка желаната плънка, поставяме кренвирша и завиваме на руло. Намазваме крайчетата на мини рулото с малко вода и притискаме да се запечати добре.В случая съм редувала един мини-хот дог с маслинова паста, следващия- с дижонска горчица.
Постиламе тава с хартия за печене. Отделно изрязваме кръг с диаметър 20 -22 см с помощта на чиния от хартия за печене. Поставяме кръга върху тавата и върху него редим мини кренвиршчетата във формата на венец. Целта е да се получи равномерно подреждане на кренвиршите, каято между тях се оставя малко разстояние, така че при печене да се допрат плътно, без да се притискат много едно към друго. При кръг с диаметър 20 см, събрах общо 18 вурсчета. Намазваме венеца с разбития жълтък и поръсваме с белен сусам. Печем около 18-20 мин. Не трябва да се пекат дълго, защото има опасност кренвиршите да се разпаднат.

Да ви е вкусно!

петък, 4 октомври 2013 г.

За почивките по женски.....

Странно лято. Не разбрах кога започна, а то свърши. Отлетя. Тази година не ми беше до резервации за почивки, уточняване на маршрути, приготвяне на багажи, но понякога набързо стегнат куфар може да донесе много и неочаквани емоции. Може би защото не очакваме много. Внезапно са дъщеря ми решихме да тръгнем на море. Ей така, набързо, само двете, по женски.  Ей тука, наблизо, има няма 300 км от София. С намерението за 3-4 дни. Останахме 10. И не ни се тръгваше обратно... В началото бяхме една майка с дъщеря-тинейджър с всичките й лудости и настроения. Оказа се, че 13 е доста интересна възраст- нито дете, нито жена. Или и от двете по-малко. Тя е доста емоционална и романтична от малка, но това лятото красотата на залезите я вълнуваха по-малко по- различен начин, един час и 36 минути й трябваха да реши кой бански не я прави дебела или да мята по едно око на красивия сервитьор, докато чатеше с телефона си. В същото време изгледахме всички серии на "Ледена епоха" и "Мадагаскар", някои от тях на чист гръцки, без да знаем и думичка от езика, както и "Багоган" и приключенията на Том и Джери. Голямата полза беше да разбере неудобството от това да не знаеш езици, не че е има проблеми с ученето до този момент. Друго си е , когато отсреща те разбират, или когато ти разбираш какво си говорят около теб.


Снимките не са върхът на фотографското изкуство, но са нейно дело. Доста е запалена по фотографията и определено този път снима неща, които преди не биха й направили впечатления. Акцентът, естествено, са залезите.


















понеделник, 6 май 2013 г.

Христос Воскресе!






Честити светли празници на всички! 

Позагубих се напоследък, но определено не ми беше до снимки или писане. Надявам се вече животът да спре да ми поднася неприятни изненади. Искам малко почивка, господи:)

От две-три години правя козунаците за Великден сама. Тази година беше по рецептата на Ева и признавам, че по-лесен козунак  не съм правила (замесих го на ръка, без помощта на хлебопекарната). Замених само пудрата захар с кристална, тъй като тази, която имах, ми се стори, че не е много сладка. Ако имате качествена пудра захар- използвайте нея.