понеделник, 19 май 2014 г.

Бърза кухня: Спанак с ориз и маслини

Вдъхновена от рецептата на Ани, интерпретирана този път от мен с наличните продукти (вече нямам сушени домати, трябва да се поправя!), се получи вкусно и бързо ястие за натоварените делничните вечери.

Необходими продукти:

500 гр. пресен спанак
1 глава червен лук
1 стрък пресен лук
2 скилидки чесън
1 ч.л. сух джоджен (или 1-2 стрък пресен джоджен)
1/2 ч.л. смлян кимион
сол и черен пипер на вкус
кората на 1/2 лимон
1- 2 с.л. лимонов сок
1 ч.ч. ориз
2 1/2 ч.ч. гореща вода (бульон)
5-6 черни маслини, нарязани на ситно
зехтин за задушаване
настърган пармезан за поръсване




Нарежете червения лук и чесъна и задушете в  тенджера в малко зехтин. Измийте добре спанака (може да го накиснете предварително в подсолена вода з 1-2 часа) и го подсушете. Нарежете го и го прибавете го в тенджерата при останалите зеленчуци. Задушете за няколко минути, прибавете ситно нарязания пресен лук и подправките и задушете за няколко минути. Накрая добавете измития ориз и гореща вода (или домашен бульон) в съотношение 1 ч. ориз : 2 1/2 ч. вода (бульон), прибавете настърганата лимонова кора, лимоновия сок и нарязаните маслини. Разбъркайте и намалете котлона на степен 1, затворете с капак и задушавайте на слаб огън, докато ориза набъбне и по повърхността се появят мехурчета. Изключете котлона, покрийте ориза с памучна кърпа, затворете добре капака и оставете за 10-15 минути, докато ориза абсорбира напълно течността и почине.
При поднасяне поръсете със ситно нарязан пармезан.
Сервирайте със страшно вкусната салата на Пепчо или соев сос, както го обичат младежите в къщи.

Добър апетит!

неделя, 18 май 2014 г.

Неделна закуска: Макарони със сирене

Спомням си тази закуска от моето детство, която баба ми приготвяше сутрин преди училище. Макарони, сирене, масълце и захар на вкус. Просто, вкусно и бързо. Моите деца също обожават тази закуска и дори си я приготвят сами:)


Необходими продукти:

Паста- дребни макарони, охлюфчета, фусили или др. дребна паста
сирене- предпочитам българско краве сирене
захар на вкус
масло за овкусяване



Сварявате пастата според указанията на опаковката в подсолена вода. изцеждате добре, като запазвате малко част от водата- около 3-4 с.л. Още докато е топла пастата я сипвате в купа, прибавяте малко масло и захар на вкус и разбърквате добре, докато от топлината маслото и захарта се разтопят.
Гарнирате с натрошеното сирене.


Добър апетит!

петък, 16 май 2014 г.

Бърза кухня: Шишчета на грил

Месо купувам задължително и само от месарски магазини или е домашно отгледано на село (добре, че има кой да ме снабдява с продукти от село:). Задължително го разпределям на порции и го слагам във фризера. Предварително знам какво ще сготвя през седмицата, затова преценявам как да нарежа порциите.

Тук може да импровизирате с продуктите, да прибавите пресни гъби, чери домати или патладжан на кубчета.



И така, наличните продукти в хладилника:

400 гр. свинско месо, нарязано на кубчета ( в случая месото е шарено със сланина, затова не слагам никаква мазнина)
1 тиквичка
1 малка глава лук
1 зелена чушка
1/2 ч.л. смлян кимион
сол и черен пипер на вкус


Овкусете месото със сол, черен пипер и кимион. Оставете го в хладилника за 10 минути. През това нарежете на кубчета тиквичката, лука и чушката. Наредете на шишче продуктите, като започнете с парче месо, тиквичка, месо, парче лук, месо, парче чушка и накрая завършвате с месо.
 Печете върху предварително загрят на силен огън грил тиган. Намалите котлона до умерена степен и обръщайте внимателно шишчетата от всички страни.


Задължително сервирайте с огромна купа свежа салата според сезона.

Добър апетит!